SR731JTTDR300F
SR731JTTDR300F
Part NumberSR731JTTDR300F
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case0603 (1608 Metric)
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
SR731JTTDR300F - Product Attributes
Categories Resistors / Chip Resistor - Surface Mount
Datasheet
Standard Package5000
ManufacturerKOA Speer Electronics, Inc.
SeriesSR73
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Resistance300 mOhms
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)