SR20-0.050-1%
SR20-0.050-1%
Part NumberSR20-0.050-1%
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseSR20
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
SR20-0.050-1% - Product Attributes
Categories Resistors / Through Hole Resistors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerCaddock Electronics Inc.
SeriesSR
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Resistance50 mOhms
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient0/ +150ppm/°C
Operating Temperature-15°C ~ 105°C
Package / CaseSR20
Supplier Device PackageSR20
Size / Dimension0.565" L x 0.090" W (14.35mm x 2.29mm)
Height - Seated (Max)0.415" (10.54mm)
Number of Terminations4
Failure Rate-
SR20-0.050-1% - Related Products