SR1206FR-7T100KL
SR1206FR-7T100KL
Part NumberSR1206FR-7T100KL
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case1206 (3216 Metric)
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
SR1206FR-7T100KL - Product Attributes
Categories Resistors / Chip Resistor - Surface Mount
Datasheet
Standard Package5000
ManufacturerYageo
SeriesSR
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Resistance100 kOhms
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)