SR10-0.020-1%
SR10-0.020-1%
Part NumberSR10-0.020-1%
Detailed Description
SR10-0.020-1% - Product Attributes
Categories Resistors / Through Hole Resistors
Datasheet
Standard Package250
ManufacturerCaddock Electronics Inc.
SeriesSR
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Resistance20 mOhms
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient0/ +200ppm/°C
Operating Temperature-15°C ~ 105°C
Package / CaseSR10
Supplier Device PackageSR10
Size / Dimension0.365" L x 0.090" W (9.27mm x 2.29mm)
Height - Seated (Max)0.385" (9.78mm)
Number of Terminations4
Failure Rate-
SR10-0.020-1% - Related Products