SR0402FR-7T47RL
SR0402FR-7T47RL
Part NumberSR0402FR-7T47RL
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case0402 (1005 Metric)
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
SR0402FR-7T47RL - Product Attributes
Categories Resistors / Chip Resistor - Surface Mount
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerYageo
SeriesSR
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Resistance47 Ohms
Tolerance±1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.016" (0.40mm)