SCCU25B256SRB
SCCU25B256SRB
Part NumberSCCU25B256SRB
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseRadial, Can
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
SCCU25B256SRB - Product Attributes
Categories Capacitors / Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Datasheet
Standard Package200
ManufacturerAVX Corporation
SeriesSCC
PackagingBulk
Part StatusActive
Capacitance25F
Tolerance-10%, +30%
Voltage - Rated2.7V
ESR (Equivalent Series Resistance)27mOhm @ 1kHz
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 60°C
TerminationPC Pins
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Lead Spacing0.315" (8.00mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 65°C