S1210R-152K
S1210R-152K
Part NumberS1210R-152K
Detailed Description
S1210R-152K - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package500
ManufacturerAPI Delevan Inc.
SeriesS1210R
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance1.5µH
Tolerance±10%
Current Rating (Amps)532mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)570mOhm Max
Q @ Freq40 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant110MHz
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test7.9MHz
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.128" L x 0.095" W (3.25mm x 2.42mm)
Height - Seated (Max)0.101" (2.57mm)