RN73R2BTTD51R0B25
RN73R2BTTD51R0B25
Part NumberRN73R2BTTD51R0B25
Detailed Description
RN73R2BTTD51R0B25 - Product Attributes
Categories Resistors / Chip Resistor - Surface Mount
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerKOA Speer Electronics, Inc.
SeriesRN73R
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Resistance51 Ohms
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.028" (0.70mm)