RN73R1JTTD1801F25
RN73R1JTTD1801F25
Part NumberRN73R1JTTD1801F25
Datasheet
Package / Case0603 (1608 Metric)
Detailed Description
RN73R1JTTD1801F25 - Product Attributes
Categories Resistors / Chip Resistor - Surface Mount
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerKOA Speer Electronics, Inc.
SeriesRN73R
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Resistance1.8 kOhms
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Failure Rate-
RN73R1JTTD1801F25 - Related Products
More >>
RN73R1JTTD1801F25 KOA Speer Electronics, Inc., 1.8 kOhms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Moisture Resistant Metal Film, RN73R View