RK73B1HTTC510J
RK73B1HTTC510J
Part NumberRK73B1HTTC510J
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case0201 (0603 Metric)
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
RK73B1HTTC510J - Product Attributes
Categories Resistors / Chip Resistor - Surface Mount
Datasheet
Standard Package10000
ManufacturerKOA Speer Electronics, Inc.
SeriesRK73B
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Resistance51 Ohms
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)0.010" (0.26mm)