RGP15G-E3/54
RGP15G-E3/54
Part NumberRGP15G-E3/54
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
RGP15G-E3/54 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Diodes - Rectifiers - Single
Datasheet
Standard Package4000
ManufacturerVishay Semiconductor Diodes Division
SeriesSUPERECTIFIER®
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)1.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.3V @ 1.5A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)150ns
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 400V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Base Part NumberRGP15G
RGP15G-E3/54 - Related Products
More >>
HS1K R3G Taiwan Semiconductor Corporation, Diode Standard 800V 1A Surface Mount DO-214AC (SMA), View
RS1GLW RVG Taiwan Semiconductor Corporation, Diode Standard 400V 1A Surface Mount SOD123W, View
HS3GB R5G Taiwan Semiconductor Corporation, Diode Standard 400V 3A Surface Mount DO-214AA (SMB), View