PZU16B1A,115
PZU16B1A,115
Part NumberPZU16B1A,115
Detailed Description
PZU16B1A,115 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Diodes - Zener - Single
Datasheet
Standard Package3000
ManufacturerNexperia USA Inc.
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)16V
Tolerance±2%
Power - Max320mW
Impedance (Max) (Zzt)20 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr50nA @ 12V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 100mA
Operating Temperature-55°C ~ 150°C