PTF01-152A-104B2
PTF01-152A-104B2
Part NumberPTF01-152A-104B2
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
PTF01-152A-104B2 - Product Attributes
Categories Potentiometers, Variable Resistors / Slide Potentiometers
Datasheet
Standard Package125
ManufacturerBourns Inc.
SeriesPro Audio PTF
PackagingBulk
Part StatusActive
Resistance100 kOhms
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±20%
Adjustment TypeTop
Fader TypeDual
Travel Range100mm
Size / DimensionRectangular - 5.039" L x 0.787" W x 0.551" H (128.00mm x 20.00mm x 14.00mm)