PSMN9R5-100BS,118
PSMN9R5-100BS,118
Part NumberPSMN9R5-100BS,118
Datasheet
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Detailed Description
PSMN9R5-100BS,118 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerNexperia USA Inc.
Series-
PackagingCut Tape (CT)
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C89A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs9.6mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs82nC @ 10V
Vgs (Max)±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds4454pF @ 50V
FET Feature-
Power Dissipation (Max)211W (Tc)
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)