PSMN8R7-80PS,127
PSMN8R7-80PS,127
Part NumberPSMN8R7-80PS,127
Detailed Description
PSMN8R7-80PS,127 - Product Attributes
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)80V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C90A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs8.7mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs52nC @ 10V
Vgs (Max)±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds3346pF @ 40V
FET Feature-
Power Dissipation (Max)170W (Tc)
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)