PSMN8R0-40PS,127
PSMN8R0-40PS,127
Part NumberPSMN8R0-40PS,127
Detailed Description
PSMN8R0-40PS,127 - Product Attributes
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C77A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs7.6mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs21nC @ 10V
Vgs (Max)±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds1262pF @ 12V
FET Feature-
Power Dissipation (Max)86W (Tc)
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)