PSMN1R6-30BL,118
PSMN1R6-30BL,118
Part NumberPSMN1R6-30BL,118
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
PSMN1R6-30BL,118 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Datasheet
Standard Package800
ManufacturerNexperia USA Inc.
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
FET TypeN-Channel
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C100A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs1.9mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.15V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs212nC @ 10V
Vgs (Max)±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds12493pF @ 15V
FET Feature-
Power Dissipation (Max)306W (Tc)
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device PackageD2PAK
PSMN1R6-30BL,118 - Related Products
More >>
BS270-D74Z ON Semiconductor, N-Channel 60V 400mA (Ta) 625mW (Ta) Through Hole TO-92-3, View