PSMN059-150Y,115
PSMN059-150Y,115
Part NumberPSMN059-150Y,115
Datasheet
Package / CaseSC-100, SOT-669
Detailed Description
PSMN059-150Y,115 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerNexperia USA Inc.
Series-
PackagingCut Tape (CT)
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)150V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C43A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs59mOhm @ 12A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs27.9nC @ 10V
Vgs (Max)±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds1529pF @ 30V
FET Feature-
Power Dissipation (Max)113W (Tc)
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)