PSMN015-60BS,118
PSMN015-60BS,118
Part NumberPSMN015-60BS,118
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
PSMN015-60BS,118 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Datasheet
Standard Package800
ManufacturerNexperia USA Inc.
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
FET TypeN-Channel
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C50A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs14.8mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs20.9nC @ 10V
Vgs (Max)±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds1220pF @ 30V
FET Feature-
Power Dissipation (Max)86W (Tc)
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)