PMEG6002EJ,115
PMEG6002EJ,115
Part NumberPMEG6002EJ,115
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseSC-90, SOD-323F
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
PMEG6002EJ,115 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Diodes - Rectifiers - Single
Datasheet
Standard Package3000
ManufacturerNexperia USA Inc.
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)60V
Current - Average Rectified (Io)200mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If600mV @ 200mA
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr)5ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 60V
Capacitance @ Vr, F14pF @ 1V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-90, SOD-323F
Supplier Device PackageSOD-323F
Operating Temperature - Junction150°C (Max)