PMEG4005EPK,315
PMEG4005EPK,315
Part NumberPMEG4005EPK,315
Datasheet
Package / Case2-XDFN
Detailed Description
PMEG4005EPK,315 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Diodes - Rectifiers - Single
Datasheet
Standard Package8000
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io)500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If590mV @ 500mA
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)2ns
Current - Reverse Leakage @ Vr2µA @ 10V
Capacitance @ Vr, F35pF @ 1V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-XDFN
Supplier Device PackageDFN1608D-2
Operating Temperature - Junction150°C (Max)