PMEG4005AEV,115
PMEG4005AEV,115
Part NumberPMEG4005AEV,115
Datasheet
Package / CaseSOT-563, SOT-666
Detailed Description
PMEG4005AEV,115 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Diodes - Rectifiers - Single
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerNexperia USA Inc.
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io)500mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If470mV @ 500mA
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 40V
Capacitance @ Vr, F50pF @ 1V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-563, SOT-666
Supplier Device PackageSOT-666
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Base Part NumberPMEG4005
PMEG4005AEV,115 - Related Products
More >>
SJPB-H6VR Sanken, Diode Schottky 60V 2A Surface Mount SJP, View