PMEG4002ELD,315
PMEG4002ELD,315
Part NumberPMEG4002ELD,315
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case2-XDFN
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
PMEG4002ELD,315 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Diodes - Rectifiers - Single
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerNexperia USA Inc.
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io)200mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If600mV @ 200mA
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr)4ns
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 40V
Capacitance @ Vr, F20pF @ 1V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-XDFN
Supplier Device PackageDFN1006D-2
Operating Temperature - Junction150°C (Max)