PMEG4002EB,115
PMEG4002EB,115
Part NumberPMEG4002EB,115
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseSC-79, SOD-523
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
PMEG4002EB,115 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Diodes - Rectifiers - Single
Datasheet
Standard Package3000
ManufacturerNexperia USA Inc.
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io)200mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If600mV @ 200mA
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 25V
Capacitance @ Vr, F20pF @ 1V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-79, SOD-523
Supplier Device PackageSOD-523
Operating Temperature - Junction150°C (Max)