PMEG3005ET,215
PMEG3005ET,215
Part NumberPMEG3005ET,215
Datasheet
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Detailed Description
PMEG3005ET,215 - Product Attributes
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)30V
Current - Average Rectified (Io)500mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If430mV @ 500mA
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr150µA @ 30V
Capacitance @ Vr, F70pF @ 1V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device PackageTO-236AB
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Base Part NumberPMEG3005
PMEG3005ET,215 - Related Products
More >>
1N5817 ON Semiconductor, Diode Schottky 20V 1A Through Hole DO-204AL (DO-41), View