PMEG3005ELD,315
PMEG3005ELD,315
Part NumberPMEG3005ELD,315
Datasheet
Package / Case2-XDFN
Detailed Description
PMEG3005ELD,315 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Diodes - Rectifiers - Single
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerNexperia USA Inc.
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)30V
Current - Average Rectified (Io)500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If500mV @ 500mA
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)6ns
Current - Reverse Leakage @ Vr500µA @ 30V
Capacitance @ Vr, F30pF @ 1V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-XDFN
Supplier Device PackageDFN1006D-2
Operating Temperature - Junction150°C (Max)