PMEG3005EL,315
PMEG3005EL,315
Part NumberPMEG3005EL,315
Datasheet
Package / CaseSOD-882
Detailed Description
PMEG3005EL,315 - Product Attributes
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)30V
Current - Average Rectified (Io)500mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If500mV @ 500mA
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr500µA @ 30V
Capacitance @ Vr, F30pF @ 1V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-882
Supplier Device PackageDFN1006-2
Operating Temperature - Junction150°C (Max)