PMEG3005EH,115
PMEG3005EH,115
Part NumberPMEG3005EH,115
Datasheet
Package / CaseSOD-123F
Detailed Description
PMEG3005EH,115 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Diodes - Rectifiers - Single
Datasheet
Standard Package3000
ManufacturerNexperia USA Inc.
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)30V
Current - Average Rectified (Io)500mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If430mV @ 500mA
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr150µA @ 30V
Capacitance @ Vr, F70pF @ 1V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123F
Supplier Device PackageSOD-123F
Operating Temperature - Junction150°C (Max)