PMEG3005CT,215
PMEG3005CT,215
Part NumberPMEG3005CT,215
Datasheet
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Detailed Description
PMEG3005CT,215 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Diodes - Rectifiers - Arrays
Datasheet
Standard Package3000
ManufacturerNexperia USA Inc.
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)30V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If430mV @ 500mA
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)17ns
Current - Reverse Leakage @ Vr150µA @ 30V
Operating Temperature - Junction150°C (Max)