PMEG3002AELD,315
PMEG3002AELD,315
Part NumberPMEG3002AELD,315
Datasheet
Package / Case2-XDFN
Detailed Description
PMEG3002AELD,315 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Diodes - Rectifiers - Single
Datasheet
Standard Package10000
ManufacturerNexperia USA Inc.
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)30V
Current - Average Rectified (Io)200mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If480mV @ 200mA
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr)6ns
Current - Reverse Leakage @ Vr50µA @ 30V
Capacitance @ Vr, F25pF @ 1V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-XDFN
Supplier Device PackageDFN1006D-2
Operating Temperature - Junction150°C (Max)