PMEG2015EV,115
PMEG2015EV,115
Part NumberPMEG2015EV,115
Datasheet
Package / CaseSOT-563, SOT-666
Detailed Description
PMEG2015EV,115 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Diodes - Rectifiers - Single
Datasheet
Standard Package4000
ManufacturerNexperia USA Inc.
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)20V
Current - Average Rectified (Io)1.5A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If660mV @ 1.5A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr50µA @ 15V
Capacitance @ Vr, F25pF @ 5V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-563, SOT-666
Supplier Device PackageSOT-666
Operating Temperature - Junction150°C (Max)