PMEG2015EPK,315
PMEG2015EPK,315
Part NumberPMEG2015EPK,315
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case2-XDFN
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
PMEG2015EPK,315 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Diodes - Rectifiers - Single
Datasheet
Standard Package8000
ManufacturerNexperia USA Inc.
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)20V
Current - Average Rectified (Io)1.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If420mV @ 1.5A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)5ns
Current - Reverse Leakage @ Vr350µA @ 10V
Capacitance @ Vr, F120pF @ 1V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-XDFN
Supplier Device PackageDFN1608D-2
Operating Temperature - Junction150°C (Max)