PMEG2015EA,115
PMEG2015EA,115
Part NumberPMEG2015EA,115
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseSC-76, SOD-323
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
PMEG2015EA,115 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Diodes - Rectifiers - Single
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerNexperia USA Inc.
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)20V
Current - Average Rectified (Io)1.5A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If660mV @ 1.5A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr50µA @ 15V
Capacitance @ Vr, F25pF @ 5V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-76, SOD-323
Supplier Device PackageSOD-323
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 125°C