PMEG2010EPA,115
PMEG2010EPA,115
Part NumberPMEG2010EPA,115
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case3-PowerUDFN
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
PMEG2010EPA,115 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Diodes - Rectifiers - Single
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerNexperia USA Inc.
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)20V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If375mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)50ns
Current - Reverse Leakage @ Vr1.9mA @ 20V
Capacitance @ Vr, F175pF @ 1V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case3-PowerUDFN
Supplier Device Package3-HUSON (2x2)
Operating Temperature - Junction150°C (Max)