PMEG2010BEV,115
PMEG2010BEV,115
Part NumberPMEG2010BEV,115
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseSOT-563, SOT-666
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
PMEG2010BEV,115 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Diodes - Rectifiers - Single
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerNexperia USA Inc.
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)20V
Current - Average Rectified (Io)1A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If500mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr200µA @ 20V
Capacitance @ Vr, F80pF @ 1V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-563, SOT-666
Supplier Device PackageSOT-666
Operating Temperature - Junction150°C (Max)