PMEG2010BER,115
PMEG2010BER,115
Part NumberPMEG2010BER,115
Datasheet
Package / CaseSOD-123W
Detailed Description
PMEG2010BER,115 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Diodes - Rectifiers - Single
Datasheet
Standard Package3000
ManufacturerNexperia USA Inc.
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)20V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If450mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr50µA @ 20V
Capacitance @ Vr, F185pF @ 1V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123W
Supplier Device PackageCFP3
Operating Temperature - Junction150°C (Max)