PMEG2005ET,215
PMEG2005ET,215
Part NumberPMEG2005ET,215
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
PMEG2005ET,215 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Diodes - Rectifiers - Single
Datasheet
Standard Package3000
ManufacturerNexperia USA Inc.
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)20V
Current - Average Rectified (Io)500mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If390mV @ 500mA
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr200µA @ 20V
Capacitance @ Vr, F80pF @ 1V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device PackageTO-236AB
Operating Temperature - Junction150°C (Max)