PMEG2005EPK,315
PMEG2005EPK,315
Part NumberPMEG2005EPK,315
Datasheet
Package / Case2-XDFN
Detailed Description
PMEG2005EPK,315 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Diodes - Rectifiers - Single
Datasheet
Standard Package8000
ManufacturerNexperia USA Inc.
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)20V
Current - Average Rectified (Io)500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If410mV @ 500mA
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)3ns
Current - Reverse Leakage @ Vr130µA @ 10V
Capacitance @ Vr, F35pF @ 1V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-XDFN
Supplier Device PackageDFN1608D-2
Operating Temperature - Junction150°C (Max)