PMEG2005EJ,115
PMEG2005EJ,115
Part NumberPMEG2005EJ,115
Datasheet
Package / CaseSC-90, SOD-323F
Detailed Description
PMEG2005EJ,115 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Diodes - Rectifiers - Single
Datasheet
Standard Package3000
ManufacturerNexperia USA Inc.
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)20V
Current - Average Rectified (Io)500mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If390mV @ 500mA
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr200µA @ 20V
Capacitance @ Vr, F80pF @ 1V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-90, SOD-323F
Supplier Device PackageSOD-323F
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Base Part NumberPMEG2005
PMEG2005EJ,115 - Related Products
More >>
BAS40,215 Nexperia USA Inc., Diode Schottky 40V 120mA (DC) Surface Mount TO-236AB, View
SL23HE3_A/I Vishay Semiconductor Diodes Division, Diode Schottky 30V 2A Surface Mount DO-214AA (SMB), View