PMEG2005EB,115
PMEG2005EB,115
Part NumberPMEG2005EB,115
Datasheet
Package / CaseSC-79, SOD-523
Detailed Description
PMEG2005EB,115 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Diodes - Rectifiers - Single
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerNexperia USA Inc.
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)20V
Current - Average Rectified (Io)500mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If480mV @ 500mA
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr30µA @ 10V
Capacitance @ Vr, F30pF @ 1V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-79, SOD-523
Supplier Device PackageSOD-523
Operating Temperature - Junction125°C (Max)