PMEG2005BELD,315
PMEG2005BELD,315
Part NumberPMEG2005BELD,315
Datasheet
Package / CaseSOD-882
Detailed Description
PMEG2005BELD,315 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Diodes - Rectifiers - Single
Datasheet
Standard Package10000
ManufacturerNexperia USA Inc.
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)20V
Current - Average Rectified (Io)500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If390mV @ 500mA
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)1.6ns
Current - Reverse Leakage @ Vr200µA @ 20V
Capacitance @ Vr, F40pF @ 1V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-882
Supplier Device PackageDFN1006-2
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Base Part NumberPMEG2005
PMEG2005BELD,315 - Related Products
More >>
1N5819 STMicroelectronics, Diode Schottky 40V 1A Through Hole DO-41, View
SS1H10HE3_B/I Vishay Semiconductor Diodes Division, Diode Schottky 100V 1A Surface Mount SMA (DO-214AC), Automotive, AEC-Q100 View