PMEG2002ESF,315
PMEG2002ESF,315
Part NumberPMEG2002ESF,315
Datasheet
Package / Case0201 (0603 Metric)
Detailed Description
PMEG2002ESF,315 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Diodes - Rectifiers - Single
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerNexperia USA Inc.
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)20V
Current - Average Rectified (Io)200mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If490mV @ 200mA
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)1.9ns
Current - Reverse Leakage @ Vr3.5µA @ 20V
Capacitance @ Vr, F25pF @ 1V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device PackageDSN0603-2
Operating Temperature - Junction125°C (Max)