PMEG2002AESF,315
PMEG2002AESF,315
Part NumberPMEG2002AESF,315
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case0201 (0603 Metric)
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
PMEG2002AESF,315 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Diodes - Rectifiers - Single
Datasheet
Standard Package9000
ManufacturerNexperia USA Inc.
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)20V
Current - Average Rectified (Io)200mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If420mV @ 200mA
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)1.9ns
Current - Reverse Leakage @ Vr45µA @ 20V
Capacitance @ Vr, F25pF @ 1V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device PackageDSN0603-2
Operating Temperature - Junction125°C (Max)