PFR02S-102-FNH
PFR02S-102-FNH
Part NumberPFR02S-102-FNH
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case01005 (0402 Metric)
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
PFR02S-102-FNH - Product Attributes
Categories Resistors / Chip Resistor - Surface Mount
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerDelta Electronics/Cyntec
SeriesPFR02S
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Resistance1 kOhms
Tolerance±1%
Power (Watts)0.03W, 1/32W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package01005
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)0.006" (0.15mm)
Number of Terminations2
PFR02S-102-FNH - Related Products
More >>
PFR02S-102-FNH Delta Electronics/Cyntec, 1 kOhms ±1% 0.03W, 1/32W Chip Resistor 01005 (0402 Metric) Thick Film, PFR02S View