PBLS6003D,115
PBLS6003D,115
Part NumberPBLS6003D,115
Detailed Description
PBLS6003D,115 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Transistors - Bipolar (BJT) - Arrays, Pre-Biased
Datasheet
Standard Package3000
ManufacturerNexperia USA Inc.
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Transistor Type1 NPN Pre-Biased, 1 PNP
Current - Collector (Ic) (Max)100mA, 700mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)50V, 60V
Resistor - Base (R1)10kOhms
Resistor - Emitter Base (R2)10kOhms
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce30 @ 5mA, 5V / 150 @ 500mA, 5V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic150mV @ 500µA, 10mA / 340mV @ 100mA, 1A
Current - Collector Cutoff (Max)1µA, 100nA
Frequency - Transition185MHz
Power - Max600mW
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74, SOT-457
Supplier Device Package6-TSOP
Base Part NumberPBLS6003
PBLS6003D,115 - Related Products
More >>
PUMD2,115 Nexperia USA Inc., Pre-Biased Bipolar Transistor (BJT) 1 NPN, 1 PNP - Pre-Biased (Dual) 50V 100mA 300mW Surface Mount 6-TSSOP, View