PBLS4002Y,115
PBLS4002Y,115
Part NumberPBLS4002Y,115
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
PBLS4002Y,115 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Transistors - Bipolar (BJT) - Arrays, Pre-Biased
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerNexperia USA Inc.
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Transistor Type1 NPN Pre-Biased, 1 PNP
Current - Collector (Ic) (Max)100mA, 500mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)50V, 40V
Resistor - Base (R1)4.7kOhms
Resistor - Emitter Base (R2)4.7kOhms
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce30 @ 10mA, 5V / 150 @ 100mA, 2V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic150mV @ 500µA, 10mA / 350mV @ 50mA, 500mA
Current - Collector Cutoff (Max)1µA
Frequency - Transition300MHz
Power - Max300mW
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package6-TSSOP
Base Part NumberPBLS4002
PBLS4002Y,115 - Related Products
More >>
PUMD10,115 Nexperia USA Inc., Pre-Biased Bipolar Transistor (BJT) 1 NPN, 1 PNP - Pre-Biased (Dual) 50V 100mA 230MHz 300mW Surface Mount 6-TSSOP, View