PBLS2002D,115
PBLS2002D,115
Part NumberPBLS2002D,115
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseSC-74, SOT-457
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
PBLS2002D,115 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Transistors - Bipolar (BJT) - Arrays, Pre-Biased
Datasheet
Standard Package3000
ManufacturerNexperia USA Inc.
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Transistor Type1 NPN Pre-Biased, 1 PNP
Current - Collector (Ic) (Max)100mA, 1A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)50V, 20V
Resistor - Base (R1)4.7kOhms
Resistor - Emitter Base (R2)4.7kOhms
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce30 @ 10mA, 5V / 220 @ 500mA, 2V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic150mV @ 500µA, 10mA / 280mV @ 100mA, 1A
Current - Collector Cutoff (Max)1µA, 100nA
Frequency - Transition185MHz
Power - Max600mW