PBLS1501V,115
PBLS1501V,115
Part NumberPBLS1501V,115
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseSOT-563, SOT-666
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
PBLS1501V,115 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Transistors - Bipolar (BJT) - Arrays, Pre-Biased
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerNexperia USA Inc.
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Transistor Type1 NPN Pre-Biased, 1 PNP
Current - Collector (Ic) (Max)100mA, 500mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)50V, 15V
Resistor - Base (R1)2.2kOhms
Resistor - Emitter Base (R2)2.2kOhms
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce30 @ 20mA, 5V / 150 @ 100mA, 2V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic150mV @ 500µA, 10mA / 250mV @ 50mA, 500mA
Current - Collector Cutoff (Max)1µA, 100nA
Frequency - Transition280MHz
Power - Max300mW