PBHV9115Z,115
PBHV9115Z,115
Part Number PBHV9115Z,115
Description TRANS PNP 150V 1A SOT223
Package / Case TO-261-4, TO-261AA
Unit Price Request a Quote
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description Bipolar (BJT) Transistor PNP 150V 1A 115MHz 1.4W Surface Mount SC-73
Payment Methods
Delivery Services
PBHV9115Z,115 - Product Attributes
Categories
Discrete Semiconductor Products / Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Datasheet PBHV9115Z
Standard Package 1000
Manufacturer Nexperia USA Inc.
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
Part Status Active
Transistor Type PNP
Current - Collector (Ic) (Max) 1A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 150V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 300mV @ 100mA, 500mA
Current - Collector Cutoff (Max) 100nA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 100 @ 100mA, 10V
Power - Max 1.4W
Frequency - Transition 115MHz
Operating Temperature 150°C (TJ)