NX3008NBKMB,315
NX3008NBKMB,315
Part NumberNX3008NBKMB,315
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case3-XFDFN
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
NX3008NBKMB,315 - Product Attributes
Categories Discrete Semiconductor Products / Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Datasheet
Standard Package10000
ManufacturerNexperia USA Inc.
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
FET TypeN-Channel
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C530mA (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)1.8V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs1.4Ohm @ 350mA, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id1.1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs0.68nC @ 4.5V
Vgs (Max)±8V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds50pF @ 15V
FET Feature-
Power Dissipation (Max)360mW (Ta), 2.7W (Tc)
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)